Slovenija. Majhna, mlada demokratična država v južnem delu Srednje Evrope in skrajnem severnem delu Sredozemlja. Na nekaj več kot 20 tisoč km2 površine se prepletajo mediteranski, alpski, dinarski in panonski svet in dajejo deželi pečat naravne in podnebne raznolikosti. Prostor je tudi stičišče slovanske, germanske in romanske kulture, ki se odseva v ljudeh in njihovih stvaritvah na vseh življenjskih področjih.
Z vsakim obiskom te prelepe zelene dežele na sončni strani Alp, boste odkrili drugačen svet. Zato pridite in jo začutite.
Osnovno:
Ime: Slovenija
Uradno ime: Republika Slovenija
Ureditev: parlamentarna republika
Glavno mesto: Ljubljana
Uradni jezik: slovenščina na narodnostno mešanih ozemljih tudi madžarščina in italijanščina. Število prebivalcev: 2.027.561 (1.5.2008)
Površina: 20.273 km2
Lega: Južna Srednja Evropa, S del Sredozemlja
Sosednje države: Italija, Avstrija, Madžarska, Hrvaška
Članstvo v skupnostih, zvezah: EU, OZN, NATO, itd.
Valuta: euro (od 1.1.2007)
Pomembni datumi: -Razglasitev neodvisnosti – 25. junij 1991 -Članica EU – 1. maj 2004 -Sprejem evra kot valute – 1. januar 2007
Naravne značilnosti: Najvišji vrh: Triglav (2864 m) Dolžina morske obale: 46,6 km Povprečna nadmorska višina: 556,8 m Pokrajinska raznolikost: Slovenija je stičišče štirih velikih evropskih reliefnih enot: Alp, Dinarskega gorstva, sredozemskega sveta ter Panonske nižine. Pokrajinske enote: 8 geografsko in zgodovinsko bolj ali manj zaključenih pokrajin:
Primorska, Notranjska, Gorenjska, Dolenjska, Bela krajina, Koroška, Štajerska, Prekmurje. Vode: Slovenija je dežela voda. Skupna dolžina vodnih tokov, rek, stalnih in hudourniških pritokov je 26 600 km. Najpomembnejše reke: Sava, Drava, Mura, Savinja, Soča, Kolpa, Krka, Sotla, itd. Delež gozda: Več kot polovico površine pokrivajo gozdovi - 1.163.812 ha (v Evropi imata več gozdov samo še Finska in Švedska).
Podnebje: alpsko, celinsko, sredozemsko
Prebivalstvo:
Narodnostna struktura prebivalcev: Velika večina prebivalcev je Slovencev (83,1 % - štetje iz leta 2002).
Narodnostne skupnosti: Italijanska skupnost (obalno območje) in madžarska (SV) veljata za avtohtoni manjšini; njune pravice so zaščitene z ustavo.
Druge etnične skupine: Hrvati, Srbi, Bošnjaki, Jugoslovani, Makedonci, Črnogorci in Albanci (večinoma so prišle v Slovenijo po drugi svetovni vojni kot ekonomski priseljenci). V Sloveniji živi tudi romska skupnost. Njen položaj in posebne pravice so urejene z zakonom.
Slovenci zunaj državnih meja: Avtohtona slovenska manjšina je v Italiji, Avstriji in na Madžarskem. Od 250.000 in 400.000 Slovencev (odvisno od tega ali upoštevamo drugo in naslednje generacije) živi drugje po svetu, večina v čezmorskih državah in v državah EU.
Religija: Večina prebivalstva je rimskokatoliške veroizpovedi; v Sloveniji pa je tudi 43 drugih verskih skupnosti, ki so uradno registrirale svojo dejavnost.
Večja mesta: Ljubljana, Maribor, Celje, Kranj, Velenje, Koper, Novo mesto, Ptuj, Nova Gorica, Jesenice, Trbovlje, Murska Sobota
ROGAŠKA SLATINA Zdraviliško in termalno središče umeščeno v slikovito gričevnato pokrajino ob Sotli. Večstoletna tradicija. Izviri mineralne vode Donat Mg. Termalni vrelci. Programi za zdravje, wellness, lepoto, rekreacijo. Naravna in kulturna dediščina. Kongresni turizem.
TERME OLIMIA - Podčetrtek Terme Olimia. Zdravilna termalna voda. Zdravstveni, wellness in drugi programi. Aqualuna. Vodne radosti za vse generacije. Rekreacija in izleti v neokrnjeno naravo Obsotelja. Kozjanski regijski park. Golf. Poslovna srečanja.
ZREČE Sodobno zdraviliško središče z zdravilno termalno vodo. Wellness in druge storitve. Kulturna dediščina, kulinarika, vina. Rekracija in izleti. Golf. Poslovna srečanja.
KRANJSKA GORA Priljubljena, svetovno znana, gorska turistična destinacija ob vznožju Julijskih Alp. Zimskošportno središče. Poletni rekreacijski raj. Wellness programi. Zabava. Družinske počitnice. Kongresni turizem.
DOBRNA Sodobno in dinamično zdraviliško-turistično središče v. Zdravilna termalna voda. Zdravje in wellness. Zanimivi izletniški in rekreacijski izzivi. Ekološki turizem. Poslovni turizem.